השתתפות עצמית בביטוח חובה לאופנוע

השתתפות עצמית בביטוח חובה לאופנוע

פוליסה ביטוח חובה מוזלת עם השתתפות עצמית גבוהה - האם כדאי?

כעורכת דין העוסקת בתאונות אופנוע, לקוחות רבים שואלים אותי האם כדאי להם לרכוש פוליסת ביטוח חובה לאופנוע, המוזלת לעיתים ב 20 אחוז מפוליסת ביטוח "רגילה", אך יש בה סעיף של השתתפות עצמית גבוהה עד לסך של 25,000 שקל.

בשנת 2008 התקבלה החלטה שעל מנת שחברות הביטוח יוכלו להוזיל את פוליסות ביטוח החובה לאופנועים וקטנועים, הן תוכלנה לכלול בפוליסת ביטוח החובה לאופנועים וקטנועים השתתפות עצמית גבוהה שתאפשר להן להעניק הנחות לרוכבי האופנועים והקטנועים.

לפי החלטת המפקח על הביטוח, ההשתתפות העצמית המקסימאלית לפוליסות ביטוח חובה של אופנועים או קטנועים לא תעלה על 25,000 ש"ח .

חברות הביטוח אכן מציעות פוליסת ביטוח חובה לאופנוע מוזלת. הפוליסה המוזלת מגיעה עם מרכיב השתתפות עצמית עד לגובה של 25 אלף שקל פיצוי, בגין נזק שאינו ממוני (כאב וסבל) ובגין שבעת ימי היעדרות ראשונים ממקום העבודה בגין הפציעה.

המשמעות היא שכל נזק גופני שיגרם לכם ומשוערך בפיצויים של עד 25 אלף שקל, ישולם על ידכם!

ההשתתפות העצמית כוללת את שבעת ימי ההיעדרות הראשונים מהעבודה או כל נזק אחר הנגזר מכך. במילים אחרות: רכיב ההשתתפות העצמית שלכם הוא חסר משמעות אם הנזק שנגרם לכם נמוך מ-25 אלף שקל, וסכום פיצויים זה שיכולתם לקבל הוא בדרך כלל בעל משמעות מיוחדת עבור רוכבי אופנועים וקטנועים.

רוב תאונות הדרכים של רוכבי אופנוע וקטנוע קשורות בהחלקה או בנפילה עצמית.

מדובר בתאונות קלות, שלרוב אינן מותירות נכות או פגיעה לצמיתות, אך כתוצאה ממעורבות בהן, הנפגע עלול לסבול מכאבים ממושכים ואף משברים. הפגיעות האלה משוערכות לרוב בסכומים נמוכים מ-25,000 ש"ח, ולכן הרוכב הנפגע שרכש פוליסת ביטוח עם השתתפות עצמית גבוהה, ייאלץ לשלם עבורן.

הדילמה הניצבת בפני רוכב אופנוע או רוכב קטנוע היא האם לרכוש ביטוח חובה רגיל ללא השתתפות עצמית שעלותו גבוהה בכ 20%, אך בעת מעורבות בתאונת אופנוע בה יגרם לו נזק גוף הוא יפוצה על כך (לרוב מדובר בפיצוי של אלפי שקלים ואף בעשרות אלפי שקלים) או לבחור בביטוח החובה עם השתתפות העצמית הגבוהה ולקחת את ה"סיכון" על עצמו שלא יפוצה על נזק גוף שיגרם לו עד לסך של 25 אלף שקל.

חישוב פשוט מראה כי די בתאונת דרכים אחת בה נגרם לרוכב האופנוע נזק גוף, על מנת שהמבוטח יוציא יותר כסף על השתתפות עצמית מאשר היה מוציא על פוליסת הביטוח היקרה יותר.

כלומר: אם ההנחה השנתית הממוצעת היא בסך 1000 ₪, מדובר על 25 שנים ללא תאונות בהן נגרם נזק גוף חמור כדי שפוליסת הביטוח הזולה תהיה כדאית לרוכב האופנוע.

כעורכת דין לתאונות אופנוע וכעורכת דין לתאונות קטנוע, פעמים רבות שוחחתי עם רוכבי אופנוע או רוכבי קטנוע שנדהמו לגלות שעבור הנחה שעומדת על סך של מאות בודדות של שקלים, הם רכשו פוליסת ביטוח חובה לאופנוע או הקטנוע שגרמה להם נזק אדיר, העומד לעיתים על עשרות אלפי שקלים.

בשורה התחתונה כדאי לזכור, שלעיתים, הזול הוא היקר.

צור קשר כעת עם עורך דין תאונת אופנוע המתמחה בתביעות פיצויים בגין תאונות אופנוע, עורכת דין אדר מאור-מוסקוביץ'


תגיות: ביטוח אופנוע, ביטוח קטנוע, פוליסת חובה מוזלת, השתתפות עצמית של 25 אלף, 25000 השתתפות עצמית, ביטוח חובה לאופנוע עם השתתפות עצמית גבוהה, ביטוח חובה לקטנוע מוזל, פוליסת ביטוח חובה אופנוע השתתפות עצמית, השתתפות עצמית ביטוח חובה אופנוע, ביטוח חובה זול עם השתתפות עצמית גבוהה